Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι, το Σάββατο 10 Μαΐου το σχολείο μας θα είναι εξεταστικό κέντρο για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής 2014. Για το λόγο αυτό τα μαθήματα των παραδοσιακών και μοντέρνων χορών τροποποιούνται όπως παρακάτω:
? Τα μαθήματα παραδοσιακών χορών καθώς και τα μαθήματα μοντέρνου χορού του Σαββάτου μετατίθενται για την Κυριακή 11 Μαΐου (τις ίδιες ώρες που γίνονται και το Σάββατο)
? Το μάθημα χορού για τα τμήματα του Νηπιαγωγείου θα γίνει το Σάββατο στις 17:00 ? 18:00
? Το μάθημα χορού για το τμήμα των ενηλίκων θα γίνει το Σάββατο στις 18:00 -19:00
? Για τα μαθήματα αρμονίου του Σαββάτου θα ενημερωθείτε από τη δασκάλα κ. Βαζαίου.

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του 44ου και 152ου Δ.Σ. Αθηνών

Σας προσκαλούμε στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας για να γνωριστούμε και να μιλήσουμε για τα παρακάτω θέματα:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΘΕΜΑ

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ

Δευτέρα 05/5

8:15-9:30

Κατανοώντας την συμπεριφορά του παιδιού και τους τέσσερεις πιθανότερους σκοπούς της αρνητικής συμπεριφοράς.

Δευτέρα 05/5

11:30-12:30

Εισαγωγή στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού / Μορφές εκφοβιστικής συμπεριφοράς  / Ο ρόλος της οικογένειας

Τετάρτη 07/5

Παιδί και όρια, Παιδί και τιμωρία / πειθαρχία

Δευτέρα 12/5

Καλός γονιός - Υπεύθυνος γονιός

Δευτέρα 12/5

11:30-12:30

Εντοπίζοντας τα σημάδια / Συνεργασία με το σχολείο / Πρόληψη και Αντιμετώπιση

Τετάρτη 14/5

Δεξιότητες Επικοινωνίας

Τρίτη 20/5

8:15-9:30

Καλλιεργώντας στο παιδί την αυτοπεποίθηση και την αίσθηση ότι αξίζει

Τετάρτη 21/5

8:15-9:30

Ενισχύοντας της αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση του παιδιού

Τρίτη 27/5

8:15-9:30

Επικοινωνία: Πώς να ακούω το παιδί μου;

Τετάρτη 28/5

Παιδί και στρες

Τρίτη 03/6

Φυσικές και Λογικές Συνέπειες

Τετάρτη 04/6

Παιδί και θυμός

Με εγκάρδια εκτίμηση,

Ντίνα Μπεζιούλα,  Ελπίδα Παναγιωτουνάκου

Σχολικές Ψυχολόγοι

• Τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου στις 12:00 θα γίνει στα σχολεία μας η τακτική μηνιαία επιμορφωτική συνάντηση για τη «μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο Δημοτικό». Θα συμμετάσχουν οι νηπιαγωγοί, οι δασκάλες της πρώτης τάξης, οι σχολικοί σύμβουλοι δημοτικού και νηπιαγωγείου Πήλιουρας και Καραμπατζάκη και οι επιστημονικοί υπεύθυνοι του προγράμματος, καθηγητές Ηλίας Ματσαγγούρας και Μαρία Σφυροέρα.
  • ·  Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου τα σχολεία μας θα είναι κλειστά λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην επιμορφωτική ημερίδα που διοργανώνει ο Σχολικός Σύμβουλος της 2ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής για τους εκπαιδευτικούς των σχολείων μας. Τα θέματα της επιμόρφωσης είναι:

«Συνδιδασκαλία», με εισηγήτρια τη Τζένη Κουτσούκου

«Παιδαγωγική αξιοποίηση του Διαδραστικού Πίνακα», με εισηγητή τον Γρηγόρη Ζερβό και

«Διαχείριση της σχολικής τάξης», με εισηγήτρια τη Ράνια Κυριαζή.

• ·    Την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 10:00 με 12:00 θα γίνει στα σχολεία μας δίωρη επιμορφωτική συνάντηση με εισηγητή το σχολικό σύμβουλο κ. Παναγιώτη Πήλιουρα και θέμα τη  «Διδασκαλία των Μαθηματικών  στο Δημοτικό Σχολείο». Θα λάβουν μέρος οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί ΕΣΠΑ  που  τοποθετήθηκαν πρόσφατα στα σχολεία μας.
  • · Τη Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 12:00-14:00  θα γίνει στα σχολεία μας δίωρη επιμορφωτική συνάντηση με εισηγητή τον Δημήτρη Προύσαλη και θέμα «Αφήγηση λαϊκών παραμυθιών» Θα συμμετάσχουν οι νηπιαγωγοί, οι εκπαιδευτικοί της Α΄ τάξης και όποιος άλλος επιθυμεί. Οι συμμετέχοντες οφείλουν να έχουν προετοιμάσει την αφήγηση ενός παραμυθιού της επιλογής τους.

25 Ιανουαρίου 2014: Οι σχολικοί ψυχολόγοι υποδέχονται τους γονείς του σχολείου μας σε συνάντηση γνωριμίας.

ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΕΔΝΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Στο σχολείο μας θα γίνουν οι παρακάτω επιμορφωτικές συναντήσεις:
----------------------------------------------------
Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 12:00 -14:00 - "Διδασκαλία του παραμυθιού" με τον Δημήτρη Προύσαλη

1

Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 12:00-14:00 - Δημιουργία ιστοσελίδας με το εργαλείο Weebly, με τον Γρηγόρη Ζερβό.

2

Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 12:00-14:00 - Φιλαναγνωσία, με την Καλλιόπη Κύρδη

3

* Επισκεφτείτε το Ιστολόγιό μας και την Ομάδα ΖΕΠ στο ΠΣΔ!!

* Κατεβάστε το Σχέδιο Δράσης 13 14 της ΖΕΠ Πατησίων για το σχολικό έτος 2013-2014

Δείτε ΕΔΩ νέα από τις επιμορφωτικές ενδοσχολικές συναντήσεις στο συγκρότημά μας.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ και ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ

Δείτε ΕΔΩ νέα από τις επιμορφωτικές ενδοσχολικές συναντήσεις στο συγκρότημά μας

από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό

Η κ. Αμαλία Σπόντζα, δασκάλα της Α΄τάξης, η κα Ρένα Βασαρμίδου, νηπιαγωγός, ο κ. Ηλίας Ματσαγγούραςκαι ο κ. Παναγιώτης Πήλιουρας, συζητούν για την ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό

Επίσκεψη της ειδικής Γραμματέως καθηγήτριας Αθηνάς Λινού, στη ΖΕΠ Πατησίων

Από την επίσκεψη της ειδικής Γραμματέως Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης,
καθηγήτριας Αθηνάς Λινού, στη ΖΕΠ Πατησίων

Αναρτήσαμε τις αφίσες από όλες τις δράσεις μας που βρίσκονται σε εξέλιξη

Οι εκπαιδευτικοί,
οι γονείς
και οι μαθητές τηςΖΕΠ Πατησίων
εύχονται σε όλους
Καλή Χρονιά!

Υποβολή Σχεδίων Δράσης

Στη σελίδαΥλικό --> Το νομοθετικό πλαίσιο -έντυπαέχουν ανέβει: η Εγκύκλιος για την υποβολή Σχεδίων Δράσης και η Φόρμα Συμπλήρωσης για τα Σχέδια Δράσης

Σχέδια δράσης

Από το 26ο και 29ο ΔΣ Αχαρνών ολοκληρώσαμε την ανάρτηση των σχεδίων δράσης που δημιουργήσαμε.

Αισίως φτάσαμε τις  Δεκατέσσερις Δράσεις, ελπίζουμε να καταφέρουμε να τις υλοποιήσουμε με το ίδιο κέφι που τις δημιουργήσαμε.

Οι εκπαιδευτικοί του 26ου και του 29ου ΔΣ Αχαρνών

ΖΕΠ Πατησίων, 152ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών